Infiltrácia justičnej mafie agentami je vysoko pravdepodobná

Koľkí rôzni agenti sú členmi justičnej mafie a nachádzaú sa v oodobnom postavení ako štátny tajomník ministerstva vnútra, agent Kyselica?

Prinášame rozhovor Eugena Kordu s generálporučíkom Pavelom Mackom o kauze infiltrácie OĽaNO agentom Kyselicom. Vypočujte si:

Článok Moniky Tódovej, ktorá priniesla túto kauzu ako prvá do mediálneho priestoru s názvom: Kyselica odišiel z polície do vojenskej tajnej služby. Bol tam, aj keď išiel Balciar po Naďovi

Štátny tajomník ministerstva vnútra a bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nevedeli to ani v OĽaNO.

Štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu zvolili za poslanca ako tajného príslušníka Vojenského spravodajstva, tajnej služby ministerstva obrany.

Denník N zistil, že Kyselica bol príslušníkom vojenskej tajnej služby od 1. októbra 2019, keď oficiálne odišiel z polície, až do 19. marca 2020, keď si na druhý deň prevzal dekrét novozvoleného poslanca Národnej rady.

Kyselica vo Vojenskom spravodajstve spadal pod svojho vtedajšieho šéfa Jána Balciara, ktorý má podozrivé majetkové pomery. Nový minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) Balciara po nástupe odvolal z funkcie.

Kyselica bol vojenským tajným počas celej volebnej kampane a nevedeli o tom ani v OĽaNO.

„Ktokoľvek z občanov Slovenskej republiky by pri potvrdení takejto skutočnosti porušil zákon o utajovaných skutočnostiach. V prípade, ak by som vám povedal nie, tak mi zrejme zase nebudete veriť vy. S otázkami takéhoto typu sa s dôverou obráťte na ministerstvo obrany,“ napísal Denníku N Kyselica.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]

Odchod do politiky ako legenda

Kyselica bol šéfom tímu Gorila a vyšetroval aj objednávku vraždy Silvie Volzovej, z ktorej je obžalovaný Pavol Rusko. Z polície odchádzal do civilu krátko po tom, čo tím, ktorý vyšetroval vraždu Jána Kuciaka, objavil pri domovej prehliadke u Mariana Kočnera nahrávku Gorila.

Kyselica vtedy 27. septembra 2019, tri dni pred tým, ako skončil ako policajt, poskytol tri veľké rozhovory. Denníku N na otázku, či tým, že odchádza z polície, nevyhovie práve šéfovi Penty Jaroslavovi Haščákovi a Kočnerovi, ktorí sa rozprávali o tom, ako ho treba odstrániť, povedal: „Nejdem im vyhovieť. Rozhodol som sa, že stačilo. Roky som znášal tlaky, lietal ako handra, pozrite sa, ako opotrebovane vyzerám, a to mám 42 rokov. Tú najšpinavšiu robotu, ktorú by sa možno niektorí vyšetrovatelia báli urobiť, som spravil.“

Prečítajte si

Šéf tímu Gorila Kyselica: Kočnerova nahrávka je pravá, vyšetrovanie musí pokračovať

Otvorene hovoril, že zvažuje vstup do politiky, konkrétne k Igorovi Matovičovi. K tomu mal Kyselica blízko cez svoju manželku, ktorá roky pracovala v Matovičovej firme Region press.

„Je to jedna z alternatív, ale ak, tak do žiadnej strany nevstúpim,“ hovoril Kyselica o vstupe do politiky. „Chcem, aby tu niekto bránil práva policajtov. V parlamente je veľká advokátska loby, zákony sa prijímajú v prospech advokátov a ich klientov a v neprospech obyčajných ľudí. To sú veci, ktoré na polícii ovplyvniť neviem. Sú tu veci, ktoré treba nastaviť inak, preto ma láka vstup do politiky. Viem z praxe, čo treba zmeniť,“ hovoril Kyselica.

V tom čase už vedel, že o pár dní nastupuje do Vojenského spravodajstva, prijímací proces prebiehal niekoľko mesiacov.

Kyselica Denníku SME navyše povedal, že zvažoval aj to, že sa prihlási za riaditeľa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Na otázku, či ide k Igorovi Matovičovi, povedal: „Ešte nie som rozhodnutý, dám si možno na mesiac pauzu, okopem záhradku, budem chytať ryby a uvidím.“

Pre Aktuality povedal, že zvažuje aj to, že by len niekomu robil v parlamente asistenta.

V OĽaNO mu prestali veriť

O tom, že Kyselica viedol takýto dvojaký život, sa v OĽaNO dozvedeli až po voľbách. Denník N hovoril s viacerými predstaviteľmi strany, ktorí povedali, že z toho boli nepríjemne prekvapení. Kyselica ich neoficiálne presviedčal, že sa snažil zmeniť systém priamo zvnútra.

Priznal aj to, že Balciar od neho požadoval aj informácie na svojich straníckych kolegov – ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra vnútra Romana Mikulca.

Posúdiť, ako sa Kyselica naozaj správal, je komplikované. Politici o tom ani nemôžu verejne hovoriť, pretože to, či je niekto príslušníkom tajnej služby, je podľa zákona utajovaná skutočnosť.

„Z titulu mojej funkcie nemám oprávnenie vedieť, kto bol či je príslušníkom Vojenského spravodajstva. Obráťte sa na ministerstvo obrany,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

V čase, keď bol Kyselica vo vojenskej tajnej službe, polícia obvinila dnes už ministra obrany Naďa na základe vymyslených informácií od Balciarových ľudí z ohrozenia utajovanej skutočnosti.

Vyšetrovali ho za to, že sa zaujímal o pohyb skupiny ruských občanov na Slovensku, ktorí mohli mať spojitosť s otravou Sergeja Skripaľa. Naď údajne kontaktoval človeka, ktorý mal blízko k tajným službám, a pýtal sa ho na informácie. Naďa vtedy policajti čakali na mítingu a zobrali mu aj mobil.

Bol presvedčený, že išlo o pomstu Balciara za to, že kritizoval jeho majetkové pomery a spôsob, akým riadil tajnú službu.

Premiér Peter Pellegrini, ktorý má k Balciarovi blízko, vtedy zvolal aj bezpečnostnú radu. O desať dní však vyšetrovateľ sám od seba obvinenie Naďa zrušil.

„Na základe informácií, ktorými ako minister obrany v súčasnosti disponujem, môžem s kľudným svedomím povedať, že Lukášovi Kyselicovi dôverujem,“ povedal Denníku N Naď.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Motív bývalého policajta Kyselicu na vstup do Vojenského spravodajstva mohol byť aj finančný. Keď Kyselica odchádzal z polície, chýbalo mu niekoľko mesiacov, aby dokončil služobný rok. Na základe toho by mal neskôr väčší dôchodok.

Ak by však zostal v polícii, nemohol by oficiálne pôsobiť v prospech OĽaNO a ani oficiálne „kampaňovať“. Tým, že sa zamestnal vo Vojenskom spravodajstve, dokončil výsluhu a jeho dôchodok bude mesačne vyšší asi o 300 eur.

V tajnej službe Kyselica skončil deň pred tým, ako 20. marca prevzal dekrét o menovaní za poslanca Národnej rady.

Keď Gábor Grendel odmietol funkciu ministra vnútra, premiér Matovič sa rozhodoval práve medzi Kyselicom a Mikulcom. Za ministra nakoniec vybral Mikulca a Kyselica sa stal štátnym tajomníkom.

Zo zdroja a zdroja

0 comments